<
Мой профиль | Вход
18 травня 2004 року, рішенням Донецької обласної Ради № 4/16-461, створено регіональний ландшафтний парк «Краматорський». Створення такого об’єкту природно-заповідного фонду у межах міста з великою кількістю населення та значною насиченістю промисловими підприємствами мало особливе значення для збереження ще залишившихся куточків дикої природи, які, незважаючи на високий антропогенний тиск, збереглися у безпосередній близькості до населених пунктів міста.
Практична діяльність Парку розпочалася у серпні 2004 року, а повністю штат працівників у складі 8 чоловік був сформований на початку 2005 р. Тоді почалася повноцінна робота згідно з основними цілями і завданнями, поставленими перед установою.
    Адміністрацією РЛП «Краматорський» була розроблена та затверджена відповідним рішенням виконкому Програма його розвитку до 2010 року, яка передбачала як комплекс робіт по збереженню природних ландшафтів, рослинного та тваринного світів Парку, так і створення умов для рекреації на його території.
    Специфікою Парку є той факт, що його територія складається з 4-х відокремлених ділянок, розташованих на значній відстані одна від одної, що викликало необхідність наявності об’єднуючого центру для знайомства відвідувачів з цілями та задачами Парку, проведення агітаційної еколого-виховної роботи серед населення та ін. По клопотанню дирекції Парку, для утворення такого «Візит-центру», міською радою була виділена та передана у постійне користування земельна ділянка площею 4,07 га у селищі Комишуваха, де знаходилися залишки колишнього табору праці та відпочинку. З того часу тут проведені роботи з благоустрою території «Візит-центру», облаштуванню місць організованого відпочинку, створено міні-зоопарк. У теперішній час «Візит-центр» є привабливим місцем проведення екологічних акцій, екскурсій та улюбленим місцем відпочинку на природі для жителів Краматорська та інших міст.

Серед головних досягнень з охорони заповідних природних комплексів на території РЛП «Краматорський» за час його функціонування: - запобігання знищенню займаючих значні площі Парку реліктових комплексів крейдяної та різнотравно-ковилисто-типчакової степової рослинності під час випасу худоби, сінокосіння та палів. У результаті активних дій по пресіканню вказаних порушень режиму охорони на ділянках Парку зросла площа копильників, призупинена деградація унікальної крейдяної флори, особливо вразливої до антропогенного тиску.  Завдяки посиленій боротьбі з браконьєрством та роботі з відтворення популяцій диких тварин (у тому числі – вольєрному розведенню диких кабанів з послідуючим випуском до ділянок Парку, регулярним заходам по підвищенню чисельності в угіддях фазанів) на території Парку значно зросла чисельність копитних та інших звірів, а також птахів, що підтверджується даними таксацій та інших спостережень.
За період існування службою держохорони Парку затримано 72 порушника природоохоронного законодавства, матеріали на них направлені: до суду – 67, до екологічної інспекції Північного регіону – 3, до природоохоронної прокуратури – 2.

    Значна увага приділяється активному моніторинг рослинного та тваринного світів Парку, у першу чергу – стану популяцій рідкісних та зникаючих видів, що постійно проводиться сумісно із спеціалістами-біологами різних спеціалізацій (ботаніками, ентомологами, іхтіологами, герпетологами, орнітологами та ін.). Отримані дані використовуються для створення відповідних статей, що регулярно публікуються у спеціальних наукових збірниках та написання докладів для наукових конференцій різних рівнів. Ця інформація дозволила скласти кадастрові та інші списки флори та фауни, локалізувати місця мешкання рідкісних видів – завдяки чому була проведена науково обґрунтована оптимізація роботи служби державної охорони РЛП «Краматорський», що дозволили підвищити ефективність її діяльності, спрямувавши максимум зусиль на найбільш важливі у заповідному значенні території. 

    Особлива увага у діяльності Парку приділялася еколого-виховній та просвітницькій роботі з місцевим населенням, у першу чергу – з підростаючим поколінням. Робітниками Парку щорічно проводяться відповідні акції – «Нагодуй птахів взимку», «Зустрічайте птахів», «Посади дерево та збережи його», «Сезон тиші», «Новорічна ялинка» та інші, під час яких проводяться зустрічі з жителями селищ, розташованих біля ділянок Парку, розповсюдження інформаційних листівок, бесіди з учнями шкіл міста та викладачами, тематичні семінари та ін. Під час проведення акцій, присвячених Дню довкілля, Дню біорізноманіття та інших проводяться масові суботники з очищення заповідної території за участю школьників та представників молодіжних громадських організацій.

       З року в рік зростає кількість екскурсій екологічною стежкою «Лісова казка», яка розташована на території ділянки №3 «Комишуваха». Так, за сезони 2008-2009 років її відвідало більше 700 чоловік.
   Серед подальших найближчих перспектив РЛП «Краматорський» - подальше підвищення ефективності праці з охорони та відтворення його заповідних природних багатств, удосконалення роботи служби держохорони - з використанням усього накопленого за роки функціонування досвіду. Крім того - подальший розвиток та розширення діяльності у сфері рекреації:: благоустрій території «Візит-центру», будівництво Музею природи, розширення міні-зоопарку, подальший розвиток спектру рекреаційних послуг, облаштування ще однієї рекреаційної зони для населення – на узбережжі орендованого Малотаранівського водоймища, створення місць організованого відпочинку та екологічних стежок на всіх ділянках Парку. Все це не тільки відкриє нові перспективи у використанні рекреаційних ресурсів Парку, але й підвищить рівень еколого-виховної роботи серед населення, що допоможе подальшій оптимізації роботи по збереженню заповідної території.
  
 Зрозуміло, що 6 років існування РЛП «Краматорський» - це лише початок, і на шляху його становлення необхідно буде ще багато чого зробити для вирішення основних завдань, визначених чинним законодавством: як по збереженню та моніторингу місцевих заповідних природних комплексів, об’єктів, біоти, так і по створенню відповідних рекреаційних зон.

Сподіваємося, що Ви отримаєте задоволення від знайомства з нашим Парком і у Вас з’явиться бажання разом з нами піклуватися про рідну землю!
Пошук
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

84313 Україна, Донецька область, м. Краматорськ, б. Машинобудівників, 30, оф. 16. Телефон/факс: (06264) 5-23-74
Kramatorsk.INFO : Все новости Краматорска и региона
  E-mail: kramlpark@mail.ru
Зробити безкоштовний сайт з uCoz© 2024